Okolica

Okolica

Malownicze wzgórze z ruinami średniowiecznej warowni, rezerwaty przyrody z jaskiniami i ostańcami, liczne szlaki piesze, rowerowe, konne i wspinaczkowe, niepowtarzalne zabytki, wyjątkowy mikroklimat, kilkadziesiąt imprez w ciągu roku to tyko niektóre z licznych atrakcji zapraszających na wypoczynek w turystycznej Gminie Olsztyn.

Gmina zajmuje typowo jurajskie tereny Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej. Jej granica leży 8 km od drogi krajowej DK 1, niespełna 12 km od centrum Częstochowy i Jasnej Góry. Bezpośrednio przez jej teren przebiega droga krajowa nr 46 oraz szlak kolejowy Kielce - Częstochowa.

Stolicą gminy i kolebką największych atrakcji okolicy jest Olsztyn. Zamierzchła historia miejscowości sięga czasów prehistorycznych i jest związana głównie wyniosłym wzgórzem z runami średniowiecznej warowni. Wzgórze zamieszkałe i ufortyfikowane było już ponoć w czasach pogańskich. W XI w. wznosił się tutaj gród obronny, który w połowie XII w. uległ spaleniu. Pierwsze wzmianki o zamku murowanym należącym do biskupa krakowskiego pochodzą z 1306 r. Zamek rozbudowano w latach 1349-59 z inicjatywy Kazimierza Wielkiego dla obrony zachodnich rubieży Królestwa Polskiego przed najazdem od strony Śląska. Warownia pełniła także funkcję więzienia królewskiego. W sąsiedztwie zamku powstała osada zwana Olsztynkiem, która w 1448 r. z rąk Kazimierza Jagiellończyka otrzymała prawa miejskie. W 1532 r. nadano Olsztynkowi prawo do jarmarków i targów. Rozwój miasta został jednak przerwany najpierw przez najazd wojsk Maximiliana Habsburga w 1587 r., a niecały wiek później wojsk szwedzkich. Pożar w 1719 r. przyniósł całkowite zniszczenie okolicy. Olsztyn stał się osadą rolniczą, którą ukazem carskim z 1870 r. pozbawiono praw miejskich. Z warowni olsztyńskiej pozostały m. in. dwie wieże oraz fragmenty baszt i murów obronnych. Według przekazów pod zamkiem istnieje rozległy system jaskiń i korytarzy wykutych w skale. Mówi się też o podziemnym tunelu łączącym olsztyńską warownię z klasztorem jasnogórskim.

Sporo kamienia z murów zamkowych pochłonęła budowa Kościoła pw. św Jana Chrzciciela w Olsztynie, który z fundacji Jerzego Lubomirskiego budowano w latach 1722-26. W krypcie barokowego kościoła zbudowanego na planie krzyża spoczywają zmumifikowane ciała: zakonnika, kobiety i żołnierza konfederacji barskiej. W kościele znajduje się również niezwykły obraz, w którym, jak głosi legenda, Anioł odbił swoje oblicze słynące z nieziemskiej urody.

Będąc w Olsztynie koniecznie trzeba zobaczyć "Ruchomą Szopkę Olsztyńską", w której ludowy artysta rzeźbiarz Jan Wewiór przedstawia sceny z życia Świętej Rodziny i lokalne obyczaje. Tworzy je ponad osiemset postaci ludzi i zwierząt wyrzeźbionych w lipowym drewnie. Nad całością góruje makieta olsztyńskiego zamku. Atrakcji towarzyszą lochy z więzionym kiedyś w zamkowej wieży Maćkiem Borkowicem.

Od 2007 roku krajobraz Olsztyna wzbogaca przeniesiony z Borowna modrzewiowy spichlerz dworski zaadaptowany na restaurację. Jest to położona w tle zamku perełka architektury drewnianej, która została wyróżniona ogólnopolską nagrodą "Zabytek Zadbany 2008".

Amatorom mocnych wrażeń polecany atrakcje Jurajskiego Parku Linowego, działającego w lesie pomiędzy Spichlerzem a wzgórzem zamkowym. Odważni mają do pokonania piętnaście przeszkód (zjazdów, ruchomych mostów, itp.) umieszczonych na wysokości 8 metrów.

Ok. 2 km za Olsztynem (w kierunku Biskupic) znajduje się największy na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej rezerwat przyrody "Sokole Góry", a w nim kilkanaście jaskiń i najgłębsza znana, jurajska jaskinia "Studnisko" o głębokości ok. 75,5 m i długości ok. 296 m.

Pomiędzy Olsztynem, a Częstochową leży miejscowość Kusięta. Warto tam zobaczyć Góry Towarne z ciekawymi ostańcami i jaskiniami, rezerwat przyrody "Zielona Góra", uwał i jeziorko krasowe - podobne zjawiska krasowe występują w Polsce jeszcze tylko na Lubelszczyźnie.

W Olsztynie - Odrzykoniu działa od 2008 r. Galeria Sztuki ARCHE, w której autorka Krystyna Szwajkowska prezentuje uroki Jury za pomocą grafiki, rysunku, malarstwa, rzeźby i tkaniny artystycznej.

W pobliżu wzgórza zamkowego w kierunku Przymiłowic znajduje się ogromny "Kamieniołom Kielniki", który rozcina wapienne wzgórze ukazując geologiczną historię okolic Olsztyna.

W oddalonych ok. 5 km od Olsztyna Zrębicach warto poznać miejsca i tradycje związane z św. Idzim. Są to: modrzewiowy kościółek z 1789 r. z - jeden z zabytków szlaku architektury drewnianej oraz, kapliczka, cudowne źródełko, skałki i dróżki - wszystko pw. św. Idziego, który jak głosi legenda uratował od zagłady zarażonych straszną chorobą mieszkańców Zrębic.

Pomiędzy Przymiłowicami i Zrębicami miłośnicy fortyfikacji znajdą grupowisko poniemieckich bunkrów, zbudowanych w 1944 r., dla obrony wschodnich granic Rzeszy przed Armią Czerwoną.

Cennik

Nocleg 1 os.: 60-80 zł/doba

Nocleg 2 os.: 120-140 zł/doba

Nocleg 3 os.: 150-180 zł/doba

Nocleg 4 os.: 200-240 zł/doba

Cena uzależniona jest od liczby osób w pokoju i grupie, długości pobytu oraz terminów.

Na grobli

Box Na Grobli W Złotym Potoku - miejscowości w Gminie Janów zwanej Złotą Krainą Pstrąga - prowadzimy sezonową gastronomię "Na Grobli"

Czytaj więcej

Kontakt z nami


Agroturystyka
"Jurajskie Klimaty"

Monika Kosielak

ul. Jana Combika 6a
42-256 Olsztyn


tel. 502 109 161

tel. 510 227 267

monika.kosielak@gmail.com


Numer konta:

72 1020 1664 0000 3202 0038 6771

 Strona główna  |  Na Grobli  |  Agroturystyka  |  Okolica  |  Kontakt  |  Współpraca 

© Copyright www.jurajskieklimaty.pl (2024)